Je dnes ještě prostor pro novou realitní kancelář?

Domy, byty, pozemky, projekty, vývoj cen, investice – věci, které mě roky zajímají, které sleduji. Poslední roky přinesly mnoho turbulencí a změn, ceny se šplhají do závratných výšek, investice do nemovitostí se už nevyplácí tolik jako před pár lety. Setkání s mnoha realitními makléři, horšími i lepšími, poznávání strategií realitních kanceláří. To vše předcházelo mému finálnímu odhodlání se do světa realitního trhu vrhnout. A také touha po změně, sen o vlastním podnikání, možnost si budovat svou obchodní značku.

Bylo mi od začátku jasné, že práce v oblasti nemovitostí není a nebude snadná. Nejde jen o široký záběr vědomostí a zkušeností, které předurčují dobrého makléře, ale především o to, uvědomit si jak zodpovědná tato činnost je. Že opravdu hodně často operujete s veškerým majetkem klientů, pro které je naprosto klíčové, aby byl celý průběh obchodu spolehlivý a bez jakýchkoliv rizik.

Začít vzděláním, to byl jasný plán. A co nejvíce objektivním. Zaplatila jsem si tedy měsíční obsáhlý kurz u Asociace realitních kanceláří ČR. Čekala jsem, že toho bude hodně, ale tolik? Každý den jiný přednášející a každý den jiné téma. Za den často tolik látky, které se studenti na školách věnují celý semestr. Právo, finance, marketing, řízení na katastrálním úřadě, oceňování nemovitosti, stavební minimum atd. atd. Den před zkouškami jsem zavalená v hromadách papírů cítila neurózu, kterou pamatuji jen ze zkouškového období na vysoké škole. Ale vyšlo to, zkoušky zvládnuté (a nebyla to sranda). A co dál?

Kdy a jak využít nové vědomosti a zkušenosti? Nutno podotknout, že kurz mě od vlastního podnikání spíše odradil. Tíha zodpovědnosti a rozsah znalostí, které je nutné znát, navíc v prostředí, kde každý typ obchodu je odlišný a přináší nová úskalí. Logickým řešením se zdála spolupráce s některou z existujících realitních kanceláří. Po několika jednáních, kdy mi bylo zdůrazněno, že malé RK opravdu vymřou a bez studeného volání lidem, kteří o spolupráci s RK nestojí, se to dnes neobejde, mi bylo jasné, že tudy moje cesta nepovede. Stála jsem na mrtvém bodě. Největší změna přišla po rozhovoru s kamarádkou a bývalou spolužačkou, která právě tu malou realitní kancelář má. A přesvědčila mě, že i pro mě to má smysl a stojí za to do toho jít. Během toho jednoho dopoledne se rozplynuly veškeré obavy a přišla chuť jít do toho a nenechat si nikým nic rozmluvit. A tak jsem se do toho vrhla po hlavě. O tom, jak to šlo, zas někdy příště.

A ještě k té dnešní situaci na realitním trhu. Vzhledem k tomu, že dosud nebyly prakticky žádné požadavky a pravidla pro výkon této profese, máme makléřů hodně, opravdu hodně, dokonce nejvíce v průměru na počet obyvatel. Nápad na další realitní kancelář se může tedy zdát bláznivý. Ale já věřím v lepší zítřky. Věřím, že nová pravidla pro výkon obchodu s realitami zkvalitní celý trh. Že zde zůstanou ti zkušení a ti, kteří se chtějí vzdělávat a pochopí, že se tato práce nedá dělat jen tak bokem, kdyby náhodou něco klaplo. Že realitní kanceláře přestanou slibovat vysoké platy a nereálné podmínky. A že je tu prostor to dělat kvalitně, s nadstandardní komunikací a službami a věnovat klientům maximální péči při každém kroku spolupráce. A to jde myslím možná ještě lépe, než když vás svazují pravidla velkých značek. I když se zvučné jméno může zdát zárukou kvality, věřím, že je tato profese mnohem víc o lidech. A pokud budete spokojeni, nebude určitě vadit, že je na vizitce Redwood Real Estate. Věřím, že vás o tom přesvědčím.

Nahoru